Co je domov? Kdy a kde se cítíme doma?

Domov jsou věci, které nás obklopují, nebo lidé? 

Někteří říkají, “je mi jedno, kde jsem, důležité je, s kým jsem”. Pak jsou ti, co říkají “potřebuji to a to, abych se tu cítil jako doma a šťastný”. 

Chceme to, co jsme už měli, chceme si život udělat takový, jaké ho už známe, aby nám připomínal domov. Ale posouváme se někam, nebo se jen vracíme zpět? Je to paradox. Člověk se každý den přirozeně posouvá a chce jít kupředu, ale pořád funguje v minulosti a bere si ji sebou, protože ji chce aplikovat do přítomnosti. Proč chceme to, co jsme už měli anebo máme?

Jak to tedy je? Slyšel jsem větu, která nádherně vystihuje toto téma: “Lepší žít ve slamu a mít klid nežli dům plný sporů”.  

Budeme se cítit doma, když přijdeme z práce a partner bude sedět na pohovce, koukat na televizi a vůbec si nás nevšimne? Svůj vysněný domov jsme si právě vybavili novou pohovkou, super skvělou televizí a máte ho nově vymalovaný, ale není to k ničemu, pokud člověk, se kterým sdílíme život, s námi nesdílí své srdce. Lidé se zaměřili na to, v čem žijí, ne s kým žijí. Dům se zahrádkou, luxusní auto ani dovolená na Bali ještě nikoho dlouhodobě šťastným neudělaly. Je to krátkodobé štěstí, které vede k nekonečnému nakupování věcí a zážitků. Dokud nepochopíme, že náš domov je uvnitř nás, nebudeme spokojeni, ať jsme kdekoli.

Věnujme pozornost důležitým věcem, které nejsou vidět, protože vše, co vidíme, je nedůležité. 

Berme materiální věci spíše jako bonus do života, ale ne prioritu našeho štěstí a domova. Lidé hledají domov v cizině, nebo na druhé straně republiky. Ve skutečnosti s námi domov cestuje všude. Domov je totiž uvnitř nás. Pokud jsme v klidu, jsme v klidu všude, pokud v sobě máme naloženo, vláčíme si to s sebou všude. Naložením myslím trápení z minulosti, nedořešené vztahy s partnery, rodiči, sourozenci atd. Ukliďme svůj vnitřní domov a pak bude venkovní domov všude. Když jsme rozčilení, je jedno, kde jsme (Bali, palác) a co máme (krásné auto, jachtu, novou televizi, mobil), jsme prostě rozčilení a tak to prostě je i s domovem.

Pokud máte zájem o konzultaci či program online průvodce kontaktujte mne zde.

S láskou Michal

 

Michal Slončík
Jmenuji se Michal Slončík a jsem Soul, Mind & Body-worker. Masér, průvodce, mentor, autor blogu www.holapravda.cz a Terapie pozitivního myšlení. Pracuji s vědomým dotekem, který pomáhá lidem uvolnit z těla nashromážděné emoce. Jsem milovník života, přírody, hudby, tance, knih, dobrého jídla a pití, který se neustále učí a poznává krásy života. MichalSloncik.cz
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *