Jak vypadá dokonalý partner a je vůbec možné jej najít?

Už v mládí máme představu o tom, jakého partnera bychom chtěli.

Píšeme si na papír svá přání a v duchu si malujeme ideálního muže/ženu. Měl/a by být štíhlý/á, věrný/á, spolehlivý/á, s modrýma očima, vždy s úsměvem na tváři, se smyslem pro humor a hlavně, aby mě měl/a rád/a. S touto představou si hledáme partnera a pak obvykle dojde k setkání s (krutou) realitou. Nikdo takový neexistuje. Žádný princ na bílém koni kolem mého domu nepojede. Žádná princezna, která splní všechna přání, není. Potkáváme se a zjišťujeme, že nám naše představa o dokonalém partnerovi brání s někým být, a tak začneme z představ ustupovat, a to většinou v pokročilejším věku, kdy se naše iluze o dokonalém partnerovi již rozplynuly. 

Všimněte si jedné důležité věci, zaměřujeme se na partnera, jaký by měl být, ale zapomínáme pracovat na sobě. Nedíváme se na to, jací jsme my, co můžeme zlepšit na sobě, jak můžeme být lepší, jak můžeme růst, jak se můžeme změnit, ale chceme změnit druhého.

Nejsme však příliš nároční? Neurčujeme obraz partnera podle sebe? My jsme my se vším, co máme, viz naše výchova, rodiče, zkušenosti, a partner je partner. 

Zpět k námluvám a falešným představám o partnerech, které nám komplikují život. Když už zjistíme, že není možné, abychom našli to, co hledáme, nezbude nám nic jiného než zůstat sami. Pokud nepochopíme, že je potřeba se zaměřit na sebe, zaujmeme taktiku, že nám partnerovy chyby nevadí a že je změníme. Většina lidí, hlavně žen, takto přemýšlí. Dámy, mám pro vás špatnou zprávu. Nezměníte ho, a pokud vstupujete do partnerství s tímto záměrem, bude to jen utrpení a nikoli láskyplný vztah, a to pro oba. 

Nikdy nikoho neměň! Buď ho přijmeš, jaký je, nebo ho raději nechej jít vlastní cestou. 

Člověk může změnit pouze sám sebe. Změny, které nastanou manipulací, pod tlakem nebo vlivem druhého člověka vyvolávají problémy. Proč? Základem zdravého partnerství je totiž přijetí druhého, jaký je. Znamená to, miluji tě takového, jaký jsi, a nechci tě měnit k obrazu svému. To je láska. Láska může existovat pouze v přijetí. Pokud nepřijmeme druhého, jaký je, dochází k rozporu, tlaku, kontrole, manipulaci, která vede ke kolizi. Pak už není prostor pro lásku. Když máme představu o tom, jaké by to mělo být, jaký by partner měl být, jak by se měl chovat a dáváme mu to najevo tím, že mu říkáme, co má dělat a jak se má chovat, raději si najděme někoho jiného. Jestli se vám partner nelíbí, nemusíte s ním být. Nedělejme mu ze života peklo jen proto, že je jiný, než jak jsme si ho vysnili. 

Příklad ze života. Představte si, že rádi nosíte čepice a vaše přítelkyně vám na návštěvě u rodičů řekne, ať si čepici sundáte. Jde jí o vás a o to, jak se cítíte, nebo o to, aby udělala dojem na své rodiče? Žije s vámi, nebo s rodiči? Když taková situace nastane, zamysleme se, o co nám jde. Jestli jsme s člověkem proto, jaký je, anebo proto, kým chceme, aby byl. Nesnažte se předělávat někoho k obrazu svému. Nikdy se vám to nepodaří, a pokud ano, je to jen přetvářka partnera, který dusí sám sebe pro vaše blaho. Jak můžete být šťastní, když váš partner šťastný není? Nechte ho zářit. Na zemi je několik miliard lidí, a pokud vám nevyhovuje, najděte si jiného. Můžete se snažit naplnit svou představu, ale i tak není jisté, že to bude fungovat. Pokud rádi cestujete, hledejte cestovatele, pokud milujete pejsky, hledejte mezi pejskaři, pokud rádi jezdíte na kole, hledejte mezi cyklisty, pokud milujete svou rodinu a nechcete se stěhovat, hledejte v místě jejich bydliště. Toto mohou být pomůcky k naplnění vašich očekávání a představ a možná vám ušetří čas strávený přemýšlením a váháním. Vy vybíráte. Zbavte se představ a očekávání a váš život bude krásný. Neprofilujete do partnera svou představu, kterou není schopen naplnit. Změnu lze provést jen u sebe. Pokud budu chtít cvičit, jíst zdravě, číst knížky, vzdělávat se, chodit v čas spát, mohu to udělat jen já. A proto vám říkám, že změnit můžete jen sebe, NE PARTNERA. 

Milovat lze pouze v přítomnosti. Veškerá trápení a bolesti pocházejí z nenaplněných představ minulosti a ze strachu z nenaplněné budoucnosti. 

Krásný český film na toto téma, který doporučuji je Teorie tygra.

Pokud máte zájem o konzultaci či program online průvodce kontaktujte mne zde.

S láskou Michal

Michal Slončík
Jmenuji se Michal Slončík a jsem Soul, Mind & Body-worker. Masér, průvodce, mentor, autor blogu www.holapravda.cz a Terapie pozitivního myšlení. Pracuji s vědomým dotekem, který pomáhá lidem uvolnit z těla nashromážděné emoce. Jsem milovník života, přírody, hudby, tance, knih, dobrého jídla a pití, který se neustále učí a poznává krásy života. MichalSloncik.cz
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *