Proč se ženy stydí za své tělo a muži ne

Proč se ženy stydí za své tělo? 

Žena si bere vše osobně a mohou za to tři zásadní faktory, a to rodina (rodiče), partneři a společenská představa.  

Stud si ženy většinou nesou z rodin a z dětství, kdy jim bylo opakováno, jak vypadají a jak by měly vypadat. Mohou za to především matky, které ve svých dcerách, jež rostou do své přirozené krásy, vidí konkurenci. Cítí, že dcera je krásná a mladá a že ona stárne. Nevnímá už, že je to přirozený proces, a proto na dceři vidí to, co sama již nemá, i přestože to také má. Stává se, že říká dceři: dělej se sebou něco, jsi tlustá, jsi hubená, žádného kluka si nenajdeš, oblékej se tak a tak. Nebo na ni tak může poukazovat jiný člen rodiny a rodič se k tomu nijak nevyjádří, nezastane se. Takto se do mladých dívek zaseje pocit méněcennosti. Dívka začne odmítat své tělo a připadá si ošklivá. Věří přece tomu, co jí říkají její nejbližší. Všimli jste si, že muži to tak nemají? Ani matky, ani otcové nemluví o postavě chlapců. U mužů tento druh žárlivosti není, u žen ano.

Žena si pak začne připadat ošklivá a její sebehodnota klesá. Cítí se v rozpacích, když jí muž řekne, že je krásná, protože sama sebe tak nevnímá. Rodiče a blízké okolí do dítěte zasejí něco, s čím se v dospělosti vyrovnává. V těch lepších případech dospívající dívka přijme sebe samu a uzná, že nedokonalost je její dokonalostí. Stačí jediná situace, kdy vás rodič okřikne, že jste tlustá, a máte to tam, dokud si to vědomě nepřijmete. Tyto témata také řeším pomocí osobních konzultací, přijetí svého těla a sebe sama.

Další velký vliv na vnímání sama sebe mají minulé partnerské vztahy. Pokud žena nežije ve vztahu z lásky, neustále na sobě s partnerem něco vidíte. Přejete si, aby partner vypadal podle vašich představ. Zidealizovali jste si jej, nemilujete ho takového, jaký je. Druhého můžete doopravdy milovat až ve chvíli, kdy přijmete a budete milovat sami sebe.

Dáte pouze to, co máte. 

Možná se vám v partnerství stává, že vás partner posuzuje a hodnotí. Hele, podívej se na sebe, tady máš špek, ty plavky už ti asi nebudou, nebo ten párek si raději nedávej. Taková poznámka od člověka, který je vám nejbližší a má být vaší oporou, pouze ubližuje. Váš partner totiž také hledá ideál, který mu předkládá televize, časopisy, internet. Pokud je ve vašem partnerství láska, nikdo vás neposuzuje, naopak vás podporuje v tom, co chcete vy. Ještě jednou to zopakuji, co chcete vy, ne, co chce on.

Nikdo není dokonalý a v tom je naše dokonalost. 

Je tady ještě další a velmi citlivý důvod, který může pocházet z dětství, a tím je zneužití. Při takové události žena projde traumatem, které je pro ni pochopitelné až v pozdějším věku. Dívka, která je zneužita například svým rodičem či blízkou rodinnou, si často myslí, že je to v pořádku, že to takto má být, jelikož jí dospělý vyhrožuje. Dochází zde k manipulaci. Dospělý často řekne, jsi ošklivá, nikdo by tě stejně nechtěl, když něco řekneš, nikdo tě nebude mít rád a podobně. Toto jsou bohužel časté případy, které zůstávají ukryty v podvědomí žen a skryté i v jejím těle. Žena pak v dospělosti netuší, proč má sama k sobě takový odpor. I s tímto se dá pracovat. Existují techniky na úrovni mysli i těla, které pomáhají tyto bolestivé emoce přijmout a opustit je. I takové události mají vliv na přijetí svého těla.

Posledním bodem je pak společenský obraz toho, jak vypadá dokonalá žena nebo dokonalý muž. Kolik by měla žena vážit a měřit, jaké by měla mít míry, jak by se měla oblékat, co by měla mít, jaké by měla mít koníčky a tak dále. Pamatujte na to, že to vše je pouze obchod a jak se cítíte, vždy záleží jen na vás.

Pokud se cítíte jako krásná, sexy, smyslná žena v sukni nebo v kalhotách, uvidí vás tak i vaše okolí. Pokud si však na sebe vezmete nejnovější model šatů, novou řadu parfému a nebudete se ctít dobře, vaše ženskost je neviditelná.

To, co je uvnitř a to, jak se cítíte, vyzařuje i ven. 

Milujte se, oblékejte se podle toho, jak se cítíte a probuďte svou ženu v sobě. To stejné platí u mužů. To, co vidíte venku, se skrývá uvnitř. Muži sebehodnocení svého vzhledu postrádají. Ať vypadají jakkoliv, je to OK. Nejsou přímo spojení s krásou, ta je ženskou vlastností. Otcové své syny na tělo neupozorňují a ani matky v nich nevidí konkurenci. Zevnějšek muže také vypovídá o jeho sebehodnotě a vnitřním stavu, nicméně pro ženu může být hodně matoucí, a to proto, že se dá koupit. Co se koupit však nedá, je to, kým člověk je. Osobní setkání prozradí vše. Gesta, stavba těla, chůze, mluva, to vše je více než slova. Proto volím osobní setkání. Tak poznám, jaký člověk je, a pokud jste vnímaví, vaše intuice vám řekne, zdali je to ono, či ne. A věřte, že žena má intuici skvělou. Berte se, jací jste. Vaše tělo je vaše a je krásné. Tento druh komplexu a odporu sama k sobě, který ženy a někdy i muži mají odstraňuji pomocí konzultací a uvědomění problému ze kterého to pochází.

Pakliže na sobě chcete pracovat, dělejte to. Ale ne proto, že to chce někdo jiný, ale proto, že to chcete vy. 

Pokud máte zájem o konzultaci či program online průvodce kontaktujte mne zde.

V lásce Michal

 

 

Michal Slončík
Jmenuji se Michal Slončík a jsem Soul, Mind & Body-worker. Masér, průvodce, mentor, autor blogu www.holapravda.cz a Terapie pozitivního myšlení. Pracuji s vědomým dotekem, který pomáhá lidem uvolnit z těla nashromážděné emoce. Jsem milovník života, přírody, hudby, tance, knih, dobrého jídla a pití, který se neustále učí a poznává krásy života. MichalSloncik.cz
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *